Serwonapędy to nowatorskie rozwiązanie, wykorzystywane wszędzie tam, gdzie konieczne jest uzyskanie wysokiej precyzji regulacji ruchu obrotowego. Całość opiera się tu na ścisłej współpracy zaawansowanych urządzeń sterujących oraz wydajnego silnika elektrycznego. W efekcie, powtarzalny ruch nie traci na swojej precyzji, zaś maszyny są w stanie pracować w jednym, szybkim tempie. Do zalet napędów tego typu zaliczamy także szybką komunikację z jednostką sterującą, prostą integrację technologii PLC ze sterowaniem ruchem oraz wbudowane enkodery. W niniejszym artykule opowiemy o zasadzie działania serwonapędu.

Od sterowników PLC do serwosilnika

Pomimo swojej nazwy, serwonapęd nie jest pojedynczym urządzeniem. W skład tego typu układu wchodzą bowiem sterowniki PLC, serwosterowniki oraz serwosilniki. Nadrzędnym elementem jest tu sterownik. To właśnie on wymusza bowiem należyte sterowanie silnikiem, trzymając w ryzach całą pracę układu. Serwosterownik pełni tu z kolei rolę swoistego pośrednika, przesyłającego informacje między sterownikiem a samym silnikiem. Element ten wykorzystuje specjalne sygnały sterujące, za pomocą których możliwe jest obliczenie czynników takich, jak polaryzacja, faza lub częstotliwość. Uzyskanie właściwych parametrów jest bowiem konieczne do uzyskania ruchu o odpowiednim profilu. W celu komunikacji ze sterownikiem PLC, serwosterownik wykorzystuje protokoły ModBus, CANopen lub EtherCAT.

Ostatnim elementem serwonapędów są serwosilniki bez szczotkowe, stanowiące efektywną alternatywę dla silników krokowych. Serwosilnik składa się z wirnika, zabudowanego magnesami stałymi, oraz zwojów, odpowiedzialnych za jego ruch. W przeciwieństwie do modeli krokowych, silniki, współpracujące ze sterownikami PLC, nie gubią kroków w trakcie pracy, dzięki brakowi otwartej pętli sprzężenia. I chociaż silnik krokowy odznacza się niższą ceną, efektywność pracy serwonapędu czyni go opcją znacznie wydajniejszą, sprzyjającą stopniowemu zwrotowi kosztów implementacji oraz zwiększeniu produktywności zakładu. Rozbudowana konfiguracja serwonapędu oraz liczne tryby pracy sprawiają, że obsługa tego typu maszyn jest intuicyjna i pozwalająca na dostosowanie działania do aktualnych potrzeb.

Rekomendowane artykuły